Reklam Alanı
Reklam Alanı
Teknoloji 244 0

Windows 10 işletim sisteminde güvenlik açığı bulundu

NSA’nın siber güvenlik direktörü Anne Neuberger gazetecilere yaptığı açıklamada, NSA “Windows 10 ‘da ki güvenlik açığının farkına vardı.Ve düzeltilmesi için Microsoft‘a bilgi verdi”dedi.Microsoft ise açıklamadan sonra bir yama yayınladı.

Windows-10'da-güvenlik-açığı-tespit-edildi
NSA

İç Güvenlik Bakanlığı’nın bir bölümü olan Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı,kuruluşların bu kritik yazılım yamalarını acilen yüklemeleri gerektiğini söyleyerek bir acil durum yönergesi yayımladı.

Yönergede “federal bilgi sistemlerimize karşı olacak tehditleri en aza indirmek için acil çalışmalar yapılması gerekiyor”dendi.

Direktör Anne Neuberger “bu durumu bilinçlenme açısından kamu ile paylaşmalıyız.”dedi.

Kusur,Windows yazılımının Crypt32.dll olarak bilinen bir bölümünde yatmaktadır.Bu dosya Windows 10 ve Windows Server işletim sistemlerinin son iki sürümü tarafından CryptoSAPM‘de CryptSignMessage gibi bir çok sertifika ve şifreleme işlemini uygulamak için Microsoft’ta kullanılıyor.

Bu kusurun bir çok kişiyi etkileyeceği anlamına geliyor.

Microsoft’tan yapılan açıklamada ise;

NSA’nın bize bildirdiği “sahte kod imzalama sertifikaları”yapılmasına olanak sağlayan Windows 10 ‘da ki güvenlik açığını bu uyarı sayesinde düzeltildi.

Müşterilerimizi bu belirtilen güvenlik açığından korumak için endüstrinin en iyi uygulaması olan CVD ile koordineli olarak çalışıyoruz.”dedi.

Uzmanlar ise bu konu ile ilgili olarak “siber korsanlar bu açığı çok kolay tespit ederler.Eğer bu durumu istismar ederlerse bahsedilen platformlar tamamen savunmasız hale gelecektir”dediler.

NSA’ya göre “Yamalar herkese açık olarak yayınlandığından, temeldeki güvenlik açıkları, işlenmemiş sistemleri hedeflemek için istismarlar oluşturmak üzere tersine mühendislikle oluşturulabilir.”

İlginizi Çekebilir  Türk Yapımı Cep Uydusu Grizu-263A SpaceX İle Uzaya Çıkacak

Tahsin AKKUŞ {Tahsin}

Merhaba ben Tahsin. Radyo ve Televizyon Programcılığı mezunuyum.Bir kaç medya ajansında staj yaptıktan sonra ve uzun uğraşlar sonunda blog yazmaya karar verdim.Bu blog teknoloji ile ilgili haberler veren bir blog olacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir