Reklam Alanı
Reklam Alanı
Teknoloji 128 0

Türk Bilim İnsanlarından Covid-19 İle İlgili Muhteşem Keşif

Bilkent Üniversitesi araştırmacıları Covid-19 ile ilgili muhteşem bir şey keşfetti.

Araştırmacılar atomdan insan hücresine bir dizi malzemenin fizik ve matematik kanunları çerçevesinde nasıl bir araya geldiğini ortaya çıkardı.

Bütün dünyanın en büyük sorunu haline gelen Covid-19 insanları öldürmeye devam ediyor.

Virüs hızla insanları öldürürken Bilkent Üniversitesi Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi (UNAM) araştırmacıları daha önce bilim dünyasının bulamadığı bir şeyi keşfetti.

Araştırmacılar atomlardan insan hücrelerine kadar uzanan bir dizi malzemenin fizik ve matematik kanunları çerçevesinde nasıl bir araya geldiğini ortaya çıkararak bilimsel keşfe imza attı.

turk-bilim-insanlarindan-covid-19-ile-ilgili-muhtesem-kesif

Türk Bilim İnsanları bu keşif ile birlikte Korona Virüsü salgını ile ilgili yapılan araştırmalara büyük katkı sağladılar.

Araştırmacılar bu keşiflerini dünyanın en prestij sahibi bilim dergisi olan Nature Physics‘te tüm dünyaya duyurdu.

Yayınlanan makalede, Bilkent Üniversitesi-UNAM, Fizik ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği’nden Doç. Dr. Ömer İlday, Bilkent Üniversitesi-UNAM, Fizik, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümleri ve NTU Singapore’dan Prof. Dr. Hilmi Volkan Demir, Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü ve Güney Karolina Üniversitesinden Doç. Dr. Özgür Şahin, Ankara Üniversitesi Biyoteknoloji Enstitüsü’nden Doktor Öğretim Üyesi Doruk Engin ve Bilkent Üniversitesi UNAM Doktor Öğretim Üyesi Serim İlday’ın imzası yer aldı.

Biyoteknolojide devrimsel bir buluş olabilir

turk-bilim-insanlarindan-covid-19-ile-ilgili-muhtesem-kesif

Serim İlday, keşifleri ile igili yaptığı açıklamada, geliştirdikleri metodun biyoteknolojiden nanoteknolojiye birçok alanda devrimsel ilerlemelerin önünü açabileceğini söyledi.

İlday sözlerinin devamında, geliştirdikleri sistemle canlı insan hücresi ve mikroorganizmayı saniyeler içinde bir yerden bir yere taşıyabildiklerini, karışık halde bulunan bakteri topluluklarını birbirlerinden ayırabildiklerini belirtti.

Geliştirdikleri algoritmanın Koronavirüsü ile ilgili laboratuvar çalışmalarından yayılım haritalarına kadar pek çok alanda kullanılabileceğini belirten İlday, şöyle konuştu:

“Bu metot ile hızlı enfeksiyon tanısı yapılabileceğini öngörüyoruz. Ekip olarak, metodun pratik uygulamaları yanında geliştirdiğimiz matematik modelin de epidemik hastalıkların ortaya çıkışı ve seyri konusunda ilginç bağlantıları olduğunu gördük.

Çalışma yapıldığı zaman ortada Covid-19 pandemisi yoktu. Ancak sonradan yaptığımız ön çalışmalarda bulgularımızın, pandeminin yayılması ile ilişkili olduğunu gördük.

Covid-19 günlük hasta sayısı verileri S-eğrisi adı verilen bir dağılım oluştururken bu dağılımdan sapmalar da Tracy-Widom istatistikleri gösteriyordu, tıpkı makalemizde gösterdiğimiz gibi.

Eğer Covid-19’un S-eğrisi ve Tracy-Widom istatistikleri ile bağlantısı anlaşılabilirse pandeminin seyri öngörülebilir ve önlemlenmesi konularında bilinçli adımlar atılabilir.”

Kaynak:AA

İlginizi Çekebilir  Çin'de Korona Virüsünü Yenen Doktorların Ten Rengi Karardı

Tahsin AKKUŞ {Tahsin}

Merhaba ben Tahsin. Radyo ve Televizyon Programcılığı mezunuyum.Bir kaç medya ajansında staj yaptıktan sonra ve uzun uğraşlar sonunda blog yazmaya karar verdim.Bu blog teknoloji ile ilgili haberler veren bir blog olacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir