Reklam Alanı
Reklam Alanı
Genel 129 0

Norveç’li Çift Evlerinin Altında Viking Mezarı Buldu

#viking mezarı

Norveçli bir çift, evlerinin yenilenmesi sırasında alışılmadık bir tarihi keşif yaptı. Bir dizi Viking dönemi eseri buldular ve şimdi arkeologlar, zeminlerinin altında bir Viking mezarı bulduğuna inanıyorlar.

Çift, Kuzey Norveç’te Bodø yakınlarındaki Seivåg’daki aile evlerinde ısı yalıtımı yapmak için evin parkelerini söküyorlardı.Bu sırada evin tabanında bir kaya olduğunu gördüler.

Evin 1914’te inşa edildiği ve döşeme tahtalarının o zamandan beri taşınmamış olduğu için eski olabileceğini biliyorlardı.Ev bir asırdır aynı aile tarafından kullanılıyordu.

Nesnenin şekline dayanarak göre“bir oyuncak arabanın tekerleği olduğuna inanıyorlardı”.Çift daha sonra bulduklarının tarihi bir şey olabileceğini fark etti.

norvecli-cift-evlerinin-altinda-viking-mezari-buldu

Biraz daha kazdıktan sonra, çift demir balta kafası ve açıkça eski olan bazı metalik nesneler buldu.

O zamana kadar ne olduğunu anlamayan çift resmi makamlara başvurdu.

Nordland ilçe hükümeti bu bulguları denetlemek için çiftin evine geldiler.Uzmanlar çifte büyük olasılıkla Norveç’teki Demir Çağı’ndan kalma Viking mezarı olabileceğini söyledi.

Demir Çağı,Vikinglerin İskandinavya’da hüküm sürdüğü ve bilinen dünyanın çoğunu dehşete düşürdüğü dönemdi.

Arkeologlar çifte bu baltanın M.S 950 ila 1050 tarihleri arasında olduğunu söyledi.

norvecli-cift-evlerinin-altinda-viking-mezari-buldu

Evde bulunan diğer cam mavi boncuk ise yine bu dönemlere ait bir kalıntı olabileceği söylendi.

Bulunan eserlerin bir Viking kurganına ait olduğu söyleniyor.Bu tip kurganlarda mezarın etrafına taş ve kayalar dikiliyor.Bu tür bir gömme biçimi Demir Çağı Vikinglerinde çok yaygındı.

Evde bulunan tarihi eserler bir müzeye transfer edildi.Norveç yasalarında 1537 yılı öncesine ait bulunmuş tüm eserler koruma altına alınıyor.

İlginizi Çekebilir  Artık Maskeler Para İle Alınabilecek!İşte Maske Fiyatları

Tahsin AKKUŞ {Tahsin}

Merhaba ben Tahsin. Radyo ve Televizyon Programcılığı mezunuyum.Bir kaç medya ajansında staj yaptıktan sonra ve uzun uğraşlar sonunda blog yazmaya karar verdim.Bu blog teknoloji ile ilgili haberler veren bir blog olacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir