Reklam Alanı
Reklam Alanı
Teknoloji 159 0

Motoru Yerli Zırhlı Askeri Araçlar 2021’de Geliyor

Türk Silahlı Kuvvetleri için üretilecek ve yerli motordan güç alan 6×6 ve 8×8 zırhlı askeri araçlar 2021’de kullanılmaya başlayacak.

Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Askeri Araçlar Projesi kapsamında üretilecek 100 adet 6×6 ve 8×8 araç için platform ve motor geliştirme çalışmaları sürdürülüyor.

FNSS Genel Müdürü ve Üst Yöneticisi Nail Kurt,yaptığı açıklamada, ilk kez yerli motorların kullanılacağı projeye ilişkin bilgiler verdi.

Proje kapsamında Yerli Motor Tedariki Alt Yüklenici Sözleşmesi imzaladıkları TÜMOSAN’ın bu araçlara uygulanabilecek bir baz motoru olduğuna işaret etti.

motoru-yerli-zirhli-askeri-araclar-2021de-geliyor

Kurt, bu motorun gücünün artırılması, askeri bir ürün haline getirilmesi ve test edilmesi konusunda çalışılması gerektiğini söyledi.

TÜMOSAN’ın belli bir noktaya geldiğini dile getiren Kurt, sonrasında birlikte bir çalışmaya ihtiyaç olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığının (SSB) oluruyla sözleşmenin imzalanmasıyla 6×6 ve 8×8 araçlara yönelik motorun hazırlıklarının yapılmasına geçildiğini bildirdi.

Bunun için ciddi bir mühendislik maliyeti bulunduğunu ve sözleşmenin imzalanmasının beklendiğini anlatan Kurt, “Bütün bu konular bir baza geldi, el sıkıştık, imzalar atıldı.

İlk etapta 450 beygir, sonra 550 beygirlik bir motorun ortaya çıkartılması da önümüzdeki süreçte belki yıl sonu, belki biraz daha önce oluşacaktır.

Araç teslimatlarına, hatta 6×6 ve 8×8 araç testlerine bu motorla girmeyi öngörüyoruz. Bu da 2021’e denk gelecek. 2021 yılı içinde yerli motorla bir zırhlı askeri araç gösterebileceğiz.” dedi.

İlginizi Çekebilir  İTÜ'lü Kimya Öğrencisi Yenilenebilir Rüzgar Tabanlı Enerji Sistemi Üretti

Tahsin AKKUŞ {Tahsin}

1olay.com kurucusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir