Korona virüsü tüm dünyada yayılmaya devam ederken,insanların aklında bir sürü soru birikiyor.Bu soruların en çok merak edileni ise korona virüsü nasıl yayılıyor.Uzmanlara göre virüs temas ve virüsü taşıyan birinin salgılarının vücüda girmesi ile bulaşıyor.

İkinci önemli soru ise virüs hava yolu ile bulaşıp bulaşmadığı.DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü)’ye göre virüs hava yolu ile bulaşmıyor.Sadece damlacıklar yolu ile bulaşabiliyor.Çin’li bilim insanlarına göre ise virüs havada 30 dakika boyunca tutunabiliyor.

Finlandiya Araştırma Ekibi Yayılımı Video İle Modelledi

korona-virusunun-bir-oksurukle-nasil-yayildigini-gosteren-korkutucu-video

Finlandiya Aolta Üniversitesi,Finlandiya Meteoroloji Enstitüsü ve Helsinki Üniversitesi uzmanlarının yer aldığı araştırma ekibi yayılımı video ile modelledi.Ve bu ekibe göre virüs havada kalıyor ve yer değiştiriyor.

Ekip, öksüren ve hapşıran birinin havaya ne kadar damlacık saçtığını inceledi.Ve virüsü taşıyan birinin süpermarkette tek bir hapşırık veya öksürük ile virüsü ne hızla yaydığını animasyon ile modelledi.

Yapılan araştırmaya göre virüsün havada 1-2 dakika kadar kaldığını gösteriyor.

Paylaşılan videoda virüsün nasıl ve ne hızla bulaştığı gösterildi.Virüs büyük bir hızla enfekte hastanın ağzından çıkan parçacıklarla sağlıklı bir insana bulaşabiliyor.Bu durum da maske takmanın ne kadar önemli ve gerekli olduğunu gösteriyor.

Çalışmanın yazarı Profesör Ville Vuorinen yaptığı açıklamada “Koronavirüs bulaşmış biri öksürebilir ve uzaklaşabilir, ancak daha sonra koronavirüsü taşıyan aşırı küçük aerosol parçacıklarını geride bırakır. Bu parçacıklar daha sonra çevredeki başkalarının solunum yollarına bulaşabilir. ”

Bulgulara dayanarak, araştırmacılar kendini iyi hissetmeyen insanları evde kalmaya çağırıyor.

Finlandiya Sağlık ve Refah Enstitüsü Baş Uzmanı Jussi Sane, “Eğer hastaysanız ve herkesle fiziksel mesafeyi koruyorsanız evde kalın.

Kaynak Linki

İlginizi Çekebilir  Türk Yapımı "Evden Akciğer Fonksiyonu Testine"Büyük Yatırım

Tahsin AKKUŞ {Tahsin}

Merhaba ben Tahsin. Radyo ve Televizyon Programcılığı mezunuyum.Bir kaç medya ajansında staj yaptıktan sonra ve uzun uğraşlar sonunda blog yazmaya karar verdim.Bu blog teknoloji ile ilgili haberler veren bir blog olacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir