COVID-19 koronavirüs salgınının bir sonucu olarak, şu anda şehrinizde veya eyaletinizde bir sığınak gerektiren herhangi bir düzene dikkat çekmek için ekstra teşvike ihtiyacınız varsa, belki de virüsün ne kadar zarar verebileceğini gösteren 360 derecelik bir video akciğerlerinizi anlamanıza yardımcı olacaktır.

George Washington Üniversite Hastanesi’ndeki doktorlar bu ayın başlarında yeni koronavirüs hastalarıyla ilk hastalarını gördükten sonra, hastanın akciğerlerini haritalamak için VR kameraları kullandılar – sonuçta YouTube’a bir eğitim aracı olarak yayınladıkları 360 derecelik bir videoyla.

Aşağıda izleyebileceğiniz videoda kamera, enfekte olmuş bir hastanın akciğerlerini içine ve etrafına tarar. Normal doku mavi olarak gösterilir ve virüs tarafından sarılan kısımlar zarar görür.

iste-korona-covid-19virusunun-akcigerlere-verdigi-hasar

Bu videonun oluşturulmasını teşvik eden hasta 18 Mart’ta hastane tarafından kabul edildi. 50’li yaşlarının sonlarında ateş ve nefes darlığı gibi ilk semptomlardan sonra başka bir hastaneden transfer edilen bir adamdı. Daha ciddi bir müdahale gerekmeden önce George Washington Üniversitesi Hastanesi’ndeki bir nefes cihazına bağlı olması gerekiyordu.

İşte Covid-19 ‘un zararını gösteren ürkütücü video

https://youtu.be/AWxyy8LkMVo

Keith Mortman, “Gördüğümüz şey, akciğerlerde hızlı ve ilerleyici bir hasarın olması, bu ventilatörden daha yüksek desteğe ihtiyaç duyması ve ventilatörden maksimum desteğe ihtiyaç duyduğu noktaya geldi” dedi.

Hastanede Göğüs Cerrahisi Şefi , hastanenin podcast HealthCast röportajında;

“O zaman dış hastane GW’deki uzman ekibimize ulaştı ve hasta ekstrakorporeal membran oksijenasyonu anlamına gelen ECMO adlı bir şey için bize transfer edildi.”

Bu süreç aslında kanı vücuttan çıkarmayı, oksijenle aşılamayı ve hastanın vücuduna geri döndürmeyi içerir. Hastane, videoda da görebileceğiniz gibi, sadece anında değil, virüsün etkileriyle mücadele çabalarını bilgilendirmek için sanal gerçekliği kullanıyor.

Mortman, videoda görüldüğü gibi, COVID-19’dan sağ kurtulan hastaların akciğerlerine verilen hasarın kalıcı olabileceğine dair özel bir endişe olduğunu söylüyor.

Mortman, “Virüs bulaşmış anormal akciğer ile daha sağlıklı, bitişik akciğer dokusu arasında keskin bir kontrast var” dedi. “Ve öyle bir tezat ki, bu görüntüleri anlamak için adınızdan sonra bir MD’ye ihtiyacınız yok. Bu, halkın bakabileceği ve gerçekten akciğer dokusuna neden olan hasar miktarının ne kadar şiddetli olduğunu anlamaya başlayabileceği bir şeydir.

Kaynak:https://bgr.com/2020/03/25/coronavirus-impact-on-the-lungs-symptoms-video/

Tahsin AKKUŞ {Tahsin}

1olay.com kurucusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir