Reklam Alanı
Reklam Alanı
Sinema/Dizi 339 0

İMDB Puanına Göre En İyi Yabancı Diziler|Top 30

En iyi yabancı diziler..

Yabancı dizi izlemeyi sevenlerin en çok zorlandığı konulardan biri hangi dizinin izlenilebilir olduğu.Bir çok arkadaşınıza belkide dizi fikri sormuşsunuzdur.

İmdb puanına göre en iyi diziler top 30 yazımı okuduğunda bu kararsızlığın son bulacak.

30- Lost (2004-2010)

en-iyi-yabancı-diziler

İMDB: 8,3

Oyuncular:

Adewale Akinnuoye-Agbaje,Naveen Andrews,Nestor Carbonell,Henry Ian Cusick,Jeremy Davies,Emilie de Ravin,Michael Emerson,Jeff Fahey,Matthew Fox,Jorge Garcia,Maggie Grace,Josh Holloway,Malcolm David Kelley,Daniel Dae Kim,Yunjin Kim,Ken Leung,Evangeline Lilly,Rebecca Mader,Elizabeth Mitchell,Dominic Monaghan,Terry O’Quinn,Harold Perrineau,Zuleikha Robinson,Michelle Rodriguez,Kiele Sanchez,Rodrigo Santoro,Ian Somerhalder,Cynthia Watros

Dizinin konusu:

Sidney, Avustralya’dan Los Angeles, Amerika Birleşik Devletleri’ne uçan bir yolcu uçağının kaza yapması sonucu Güney Pasifik’te gizemli bir adaya düşen kazazedelerin hikâyelerini konu edinmektedir. Her bölüm tipik olarak adada geçen ana hikâyenin yanı sıra, bir karakterin hayatındaki bir başka noktaya ilişkin ikinci bir hikâyeye sahiptir, yine de diğer zaman ile ilgili olaylar düzeni bu formülü sonraki bölümlerde değiştirmektedir. İlk bölüm, ilk kez 22 Eylül 2004’te yayınlandı ve altı sezon yayınlandıktan sonra 121. bölümü ile dizi, 23 Mayıs 2010 tarihinde sona erdi.

29- Prison Break (2005-2017)

en-iyi-yabancı-diziler

En iyi yabancı diziler den bir diğeri de Prison Break

İMDB: 8,3

Oyuncular:

Dominic Purcell,Wentworth Miller,Sarah Wayne Callies,Amaury Nolasco,Wade Williams,Robert Knepper,Chris Vance,Robert Wisdom,Danay Garcia,Jodi Lyn O’Keefe,William Fichtner,Paul Adelstein,Peter Stormare

Dizinin konusu:

Dizi genel olarak işlemediği bir suçtan dolayı idam cezası almış Lincoln Burrows (Dominic Purcell) ‘u ve Lincoln’ün kardeşi Michael Scofield (Wentworth Miller)’ın kardeşini kurtarmak için tüm yasal yolların tükendiğini fark edip onu hapishaneden çıkarmak için bir kaçış planı yapması ve sonrasında gelişen olayları konu alır.

28- Poldark (2015-Devam)

en-iyi-yabancı-diziler

İMDB: 8,3

Oyuncular:

Aidan Turner,Eleanor Tomlinson,Jack Farthing,Beatie Edney,Tristan Sturrock,Luke Norris,Heida Reed,Gabriella Wilde,Pip Torrens,Caroline Blakiston,Harry Richardson,Tom York.

Dizinin konusu:

İngiliz yazar Winston Graham’ın 12 seri olan “Poldark” romanlarından uyarlanan dizide Ross Poldark’ı, yerel mahkemelerde cinayet ve hasar verme suçlamalarına karşı kendini savunmak için hazırlanırken, toplumdaki yerini, parasını ve ailesinin ismini korumaya çalışır.

27- Kingdom (2014-2017)

en-iyi-yabancı-diziler

İMDB:8,4

Oyuncular:

Frank Grillo,Kiele Sanchez,Matt Lauria,Jonathan Tucker,Nick Jonas,Joanna Going.

Dizinin konusu:

Alvey Kulina (Frank Grillo) Venice, California’da kız arkadaşı Lisa (Kiele Sanchez) ile birlikte Navy St. Gym adını verdikleri bir spor salonu işletmektedirler. Oğulları, Nate ( Nick Jonas ) ve Jay ( Jonathan Tucker ) ile birlikte salonda eğitmenlik yapmaktadırlar.Jay uyuşturucu ve alkol bağımlılığını bir kenara bırakıp tekrar dövüşebilmek için eğitim almaktadır.Ryan Wheeler (Matt Lauria) yaptığı hatalar yüzünden hapise düşmesinin öfkesini dövüşlerde kullanmaktadır.

26- Modern Family (2009-Devam)

en-iyi-yabancı-diziler

En iyi yabancı diziler den bir diğer ise Modern Family

İMDB:8,4

Oyuncular:

Ty Burrell,Julie Bowen,Sofia Vergara,Ed,O’Neill,Jesse Tyler Ferguson,Eric Stonestreet,Sarah Hyland,Ariel Winter,Nolan Gould,Rico Rodriguez

Dizinin konusu:

Modern Family, Christopher Lloyd ve Steven Levitan tarafından yaratılan, 23 Eylül 2009’dan beri ABC’de yayınlanmakta olan, komedi tarzında bir televizyon dizisi. Ayrıca bir “sahte belgesel”(mockumentary) olan dizinin bazı sahnelerinde oyuncular doğrudan kameraya konuşmaktadır.

25- The IT Crowd (2006-2013)

İMDB:8,5

Oyuncular:

Chris O’Dowd,Richard Ayoade,Katherine Parkinson,Matt Berry,Christopher Morris,Noel Fielding,Graham Linehan.

Dizinin konusu:

2006’da yayınlanmaya başlamış bir İngiliz komedi dizisidir. Graham Linehan tarafından yazılmıştır. Dizide Jen, Moss ve Roy adında bilgi işlem çalışanlarının iş hayatlarından kesitlere yer verilir.

24- Luther (2010-Devam)

İMDB: 8,5

Oyuncular:

Idris Elba,Ruth Wilson,Steven Mackintosh,Indira Varma,Paul McGann,Saskia Reeves,Warren Brown,Dermot Crowley,Nikki Amuka-Kuş,Aimee-Ffion Edwards,Kierston Deposu,Pam Ferris,David Dawson,Sienna Guillory,David O’Hara,Michael Smiley,Darren Boyd,Gül Leslie,Laura Haddock,Patrick Malahide,Wunmi Mosaku,Enzo Cilenti,Hermione Norris

Dizinin konusu:

John Luther , birinci serideki Ciddi Suç Birimi ve 2. serideki yeni “Ciddi ve Seri” birim için çalışan Dedektif Baş Müfettiş (DCI) ‘dir.Özel bir polis memuru olan Luther takıntılı, ele geçirilmiş ve bazen de şiddet içeriyor . Bununla birlikte, Luther bağlılığı için ağır bir bedel ödedi; hiçbir zaman uğraştığı suçların karanlığı tarafından tüketilmesini engelleyemedi.

Luther için iş her zaman önce gelir. Onun özveri, hem kendisi hem de ona yakın olanlar için bir lanet ve bir nimettir. Serinin ilk bölümünde parlak psikopat ve katil Alice Morgan’ı araştırıyor . Nihayetinde, kanıt eksikliği nedeniyle onu tutuklayamaz, ancak program ilerledikçe hem düşmanı hem de olası arkadaşı olur. Ona aşık olmaya devam ederken, takip ettiği kurnaz suçlulardan bazıları hakkında fikir edinebildiği için yavaş yavaş ayrılıyor.

23- Mr.Robot (2015-2019)

En iyi yabancı diziler den diğer biri Mr Robot

İMDB: 8,5

Oyuncular:

Rami Malek,Carly Chaikin,Portia Doubleday,Martin Wallström,Christian Slater.

Dizinin konusu:

Dizinin baş karakteri Elliot Alderson (Rami Malek), sosyal anksiyete bozukluğu, Çoklu Kişilik Bozukluğu ve klinik depresyon ile boğuşan bir siber güvenlik uzmanı ve hacker’dır. Elliot, “Mr. Robot” (Christian Slater) lakabıyla tanınan bir anarşist tarafından “fsociety” adlı hacktivist gruba katılmaya davet edilir. Grubun amacı, dünyanın en büyük şirketler topluluğu olana E Corp’un finansal verilerini şifreleyerek tüm borç kayıtlarını yok etmektir.

22- Doctor Who ( 2005-Devam)

İMDB: 8,6

Oyuncular:

Dizi bir çok farklı doktor ile devam ettiğinden dolayı oyuncular çok fazla değişmiştir.Bu altta yazdığım isimler klasik serinin doktorları.

Klasik seri doktorları

 • William Hartnell (1963-1966)
 • İlk Bölüm: The Unheartly Child
 • Son Bölüm: Tenth Planet
 • Patrick Troughton(1966-1969)
 • İlk Bölüm: Tenth Planet
 • Son Bölüm: War Games
 • Jon Pertwee (1970-1974)
 • İlk Bölüm: Spearhead from Space
 • Son Bölüm: Planet of Spiders
 • Tom Baker (1974-1981)
 • İlk Bölüm: Planet of Spiders
 • Son Bölüm: Logopolis
 • Peter Davison (1981-1984)
 • İlk Bölüm: Logopolis
 • Son Bölüm: Caves of Androzani
 • Colin Baker (1984-1986)
 • İlk Bölüm: Caves of Androzani
 • Son Bölüm: Trial of a Time Lord: Ultimate Foe
 • Sylvester McCoy (1987-1989)
 • İlk Bölüm: Time and Rani
 • Son Bölüm: Survival

Modern seri doktorları

 • Christopher Eccleston (2005)
 • İlk Bölüm: Rose
 • Son Bölüm: Parting of Ways
 • David Tennant (2005-2010)
 • İlk Bölüm: Parting of Ways
 • Son Bölüm: End of Time
 • Matt Smith (2010-2013)
 • İlk Bölüm: End of Time
 • Son Bölüm: Time of The Doctor
 • Peter Capaldi (2013-günümüz)
 • İlk Bölüm: Time of The Doctor.
 • Son bölüm: –

Dizinin konusu:

Doctor Who, ana karakter olan Gallifrey gezegeninden, adının “Doktor olduğunu söyleyen serseri bir Zaman Lordu’nun maceralarını anlatmaktadır. Mark I tip 40 model bir TARDIS’le gezegeninden kaçıp uzay ve zamanda yolculuk yapmaya başlamıştır. Normalde “bukalemun devresi” olan TARDIS, gittiği yerle uyumlu bir nesneye dönüşmektedir. Ancak, Doktor’un TARDIS’inde bu devre bozulduğu için son şeklini aldığı polis kulübesi olarak kalmıştır.

Doktor, nadiren yalnız ve genelde bir veya daha fazla yol arkadaşıyla yolculuk yapmaktadır. Genelde insan olan yol arkadaşlarını hayranlık duyduğu Dünya’dan bulmaktadır. Çoğu zaman merakları onları olaylara götürmekte ve beraber masum insanlara zarar veren veya tarihi değiştirmeye çalışan şeytani güçlere karşı savaşmaktadırlar. Doktor, marifetlerini ve çok yönlü sonik tornavidası gibi en düşük kaynaklarını kullanarak bu olaylardan sıyrılmaktadır. Bir Zaman Lordu olarak Doktor, ölümcül bir yara aldığında rejenerasyon geçirip yeni bir vücuda ve kişiliğe sahip olmaktadır. Doktor, yaptığı yolculuklarda karşısında gelen Dalekler, Siberler ve hain bir zaman Lordu olan Usta’nın olduğu düşmanlara karşı hep kazanmıştır.

İlginizi Çekebilir  Netflix'in Ücra Köşelerinde Kalmış En İyi 10 Filmi

21-Dexter ( 2006-2013)

İMDB: 8,6

Oyuncular:

Michael C. Hall,Julie Benz,Jennifer Carpenter,C.S. Lee,Lauren Vélez,David Zayas,James Remar,Desmond Harrington.

Dizinin konusu:

Annesinin öldürülmesi ile üç yaşında yetim kalan Dexter Morgan Miami polis memuru Harry Morgan tarafından evlatlık olarak alınmış. Harry’nin eşi Doris tarafından benimsenmiştir. Genç yıllarda Dexter mahallede evcil hayvanları öldürme isteğinin oluştuğunu keşfetti. Harry onları öldürmek için çok erken olduğuna inandığını söyler ve Dexter’in öldürme isteği gittikçe artar. Harry Dexter’e masum insanları öldürmemesini söyler ve ona birkaç kural öğretir.

En önemlisi, Dexter asla yakalanmamalısın.
Dexter’ın kurbanları ölmeyi hak etmelidir.
Dexter her zaman katilin suçlu olduğundan emin olmalıdır, bundan dolayı sık sık kurbanın suçlu olduğuna dair kesin kanıtı elde etmek için büyük çaba harcar.
Harry ona normal insan duygularına sahip olmayı, sosyal davranmayı ve katilleri öldürdükten sonra cinayet mahalini temizlemeyi gösterdi. Dexter “Karanlık Yolcuyu”(öldürme iç güdüsüne verdiği ad) tatmin etmek için kodu takip eder. Ancak, dördüncü sezonda sonradan masum olduğu kanıtlanan bir fotoğrafçıyı öldürür.

Birçok seri katil gibi Dexter’da her öldürdüğü katilden bir şey alır: bir neşter ile o kurbanının yanağını bir damla kan alır ve lamelin üzerine damlatır onlarıda toplar. koleksiyonu klimanın içinde gizlenmiş bir ahşap kutu içinde saklar.

Dizinin başında, Dexter’ı bir duyguya sahiptir, bu duygu normal görünürmek, iyi bir insan ve sosyal hayata uyum sağlamak için sürekli çalışmak gerektiğine inanmaktır.

Dexter genellikle tüm gizli antisosyal aktivitelerini sahte bir örtü içine gizler ve “normal” insan duygusunu taklit etme yeteneğine sahiptir. Dikkate değer insanları kendine rağmen Dexter bir bağ kurma eğilimindedir, o kendine beklenmedik arkadaşlarını, tanıdıklarını, ve hatta sevdiklerini taşımak zorundadır.

O duyduğu sevgi üvey kız kardeşi Debra için yaptığı “sevgi” dir. O Harry’nin eğitiminden habersizdir ama Harry’nin Dexter’e gösterdiği algıdan ve muameleden dolayı içinde kıskançlık barındırır. İlk sezonunda, Dexter “normal olmanın” bir parçası olarak Rita adında bir kadın ile birliktedir.

Rita, bilinçaltında eski kocasının yıllarca istismarından dolayı travmadadır. Paul Bennett, ilk olarak kendini başka bir erkek ile fiziksel olarak samimi olmasını istemiyor. Bu Dexter’a uygundur. Çünkü Dexter fiziksel yakınlık onun gerçek kişiliği ortaya çıkarabileceğine inanıyor.

O, genel olarak Rita’nın çocukları Astor ve Cody’i seviyor. Onun Debra, Rita, Astor ve Cody’e (ve daha sonra biyolojik oğlu Harrison’a) bağlılığı, onun öldürmek için “ihtiyaç” duyduğu şey Dexter’ın hayatını zorlaştırmaktadır.

20- Dark (2017-Devam)

İMDB: 8,7

Oyuncular:

Louis Hofmann,Maja Schöne,Oliver Masucci,Stephan Kampwirth,Angela Winkler,Jördis Triebel, Daan Lennard Liebrenz,Lisa Vicari,Moritz Jahn,Paul Lux.

Dizinin konusu:

Almanya’nın Winden kasabasının çocuklarının ortadan kaybolmaya başlamasıyla bölgede yaşayan dört ailenin kopuk ilişkileri, çifte yaşamları ve karanlık geçmişleri gün yüzüne çıkmış ve üç nesli kapsayan bir gizem gözler önüne serilmiştir.

Ana karakterler arasında babasının intiharını atlatmaya çalışan genç Jonas Kahnwald, erkek kardeşi 33 yıl önce ortadan kaybolan polis memuru Ulrich Nielsen ve emniyet amiri Charlotte Doppler yer almaktadır.

19- Anne With an E ( 2017-2019)

İMDB: 8,6

Oyuncular:

Amybeth McNulty,Geraldine James,RH Thomson,Lucas Jade Zumann,Dalila Bela,Corrine Koslo,Aymeric Jett Montaz.

Dizinin konusu:

Lucy Maid Montgomery’nin ‘Anne with Green Gables‘ kitabından uyarlanan dizide, anne ve babasının ölümü ile kimsesiz kalan bir kızın hikayesini konu ediyor. Anne Shirley, anne ve babasının ölümü sonrasında kimsesiz kalan bir kızdır. Hayatına bir yön vermeye çalışan küçük kız, yaşadığı tatsızlıklardan sonra evlenmemiş yaşlı bir kadın ve onun erkek kardeşi ile birlikte yaşamaya başlar. Green Gables kasabasındaki yeni hayatına alışmaya çalışan Anne, sevgi dolu kalbi ve zekası ile karşısına çıkan zorlukların üstesinden gelmeye çalışır.

18- Shameless (2011-Devam)

İMDB:8,6

Oyuncular:

William H. Macy,Emmy Rossum,Justin Chatwin,Cameron Monaghan,Ethan Cutkosky,Shanola Hampton,Steve Howey,Emma Kenney,Jeremy Allen White,Laura Slade Wiggins,Joan Cusack

Dizinin konusu:

Chicago’nun varoş bir semtinde geçen dizi; altı çocuk ve bir babadan oluşan Gallagher ailesinin zaman zaman komik, çoğu zamansa yürekleri burkan hayatlarını anlatılmaktadır. Evin reisi olan Frank Gallagher (William H. Macy) sahtekar, alkolik ve utanmaz bir babadır. Fiona Gallagher (Emmy Rossum) ise kardeşlerin en büyüğü, fedakâr bir o kadar da belayı üstüne çeken karakter. Dizide ailenin ve her bireyin kendi içinde yaşadığı maceralar anlatılmaktadır. Cinsellik, eşcinsellik, alkol, uyuşturucu ve benzeri öğelere sahiptir.

17- Better Call Saul ( 2015-Devam)

İMDB: 8,7

Oyuncular:

Bob Odenkirk,Jonathan Banks,Rhea Seehorn,Patrick Fabian,Michael Mando,Michael McKean.

Dizinin konusu:

Dizi, Vince Gilligan ve Peter Gould tarafından yaratılmış ve yine Gilligan tarafından yaratılan Breaking Bad’in uyarlaması, öncesini ve devamını anlatan dizi niteliğindedir. Better Call Saul, Breaking Bad’de ortaya çıkısından yedi yıl önce, 2002’de işe başlayan, kendi halinde bir avukat olan James McGill (Bob Odenkirk) hakkındadır.

16- Westworld ( 2016-Devam)

İMDB: 8,7

Oyuncular:

Anthony Hopkins,Ed Harris,Evan Rachel Wood,James Marsden,Thandie Newton,Jeffrey Wright,Sidse Babett Knudsen,Rodrigo Santoro,Shannon Woodward,Ingrid Bolsø Berdal,Ben Barnes,Jimmi Simpson,Clifton Collins Jr.,Simon Quarterman,Angela Sarafyan,Tessa Thompson.

Dizinin konusu:

Karanlık bir gelecekte geçen dizi, zengin kesime hitap eden bir eğlence parkını mekan ediniyor. Yapay zekaların kullanıldığı, gelen ziyaretçilerin katılabildiği oyunlarla dolu bu parkta; vahşi batı macerası sunan kısımda bir sorun ortaya çıkar. Eğlenmeyi uman müşteriler, peşlerindeki silahlı nişancıdan kurtulmaya çalışır.

15- Paeky Blinders ( 2013-Devam)

İMDB: 8,8

Oyuncular:

Cillian Murphy,Paul Anderson,Helen McCrory.

Dizinin konusu:

Birinci Dünya Savaşı sonrasında Birmingham, İngiltere’de faaliyet gösteren “Peaky Blinders” adlı çeteyi anlatan suç-drama konulu televizyon dizisidir. Senaryosunu Steven Knight, yapımcılığını ise Caryn Mandabach ve Tiger Aspect Yapımcılık üstlenmiştir. Dizi genel olarak, Cillian Murphy tarafından canlandırılan, Tommy Shelby rolündeki çete lideri ve yeni görevlendirilen bir dedektif arasındaki olayları konu alır.

14- Stranger Things ( 2016-Devam)

İMDB: 8,8

Oyuncular:

Winona Ryder,David Harbour,Finn Wolfhard,Millie Bobby Brown,Gaten Matarazzo,Caleb McLaughlin,Natalia Dyer,Charlie Heaton,Cara Buono,Matthew Modine,Noah Schnapp,Sadie Sink,Joe Keery,Dacre Montgomery,Sean Astin,Paul Reiser.

Dizinin konusu:

Stranger Things, 1980’lerin başında kurgusal kırsal kasaba olan Hawkins, Indiana’da geçmektedir. Hawkins Ulusal Laboratuvarı görünüşte Amerika Birleşik Devletleri Enerji Bakanlığı için bilimsel araştırma yapmaktadır ancak gizlice paranormal ve doğaüstü alanlarda insanların üzerinde deney yapmaktadır. Yanlışlıkla, “Baş aşağı” olarak adlandırılan alternatif bir evrene açılan bir portal yaratırlar. Bunun sonucunda, Hawkins’in bu olaydan habersiz sakinleri olumsuz bir şekilde etkilenmeye başlar.

İlk sezon Kasım 1983’te Will Byers’ın Baş aşağı’ndan gelen bir yaratık tarafından kaçırıldığı tarihte başlar. Annesi Joyce ve kasabanın polis şefi Jim Hopper, Will’i aramaya başlar. Aynı zamanda, Eleven adlı psikokinetik yeteneklere sahip genç bir kız laboratuvardan kaçar ve Will’i bulmak için yaptıkları aramalarda Will’in arkadaşları Mike, Dustin ve Lucas’a yardım eder.[3] İkinci sezon Ekim 1984’ten itibaren başlar. Will kurtarılır ancak olayların ayrıntılarını çok az kimse bilmektedir. Will’in arkadaşları ve ailesi, Will’in Baş aşağı’ndaki varlıklardan hâlâ etkilendiğini öğrendiklerinde, Baş aşağı’nın kasaba ve insanlık için daha büyük bir tehlike olduğunu fark ederler.

13- Narcos ( 2015-2017)

İMDB: 8,8

Oyuncular:

Wagner Moura,Pedro Pascal,Boyd Holbrook,Juan Pablo Raba,André Mattos,Manolo Cardona,Diego Cataño,Stephanie Sigman,Ana de la Reguera,Roberto Urbina.

İlginizi Çekebilir  İMDB Puanına Göre En Kötü 10 Türk Filmi

Dizinin konusu:

Narcos, Amerikan Suç Draması ve aksiyon dizisi. 28 Ağustos 2015 tarihinde Netflix’de yayına başladı. İlk 2 sezonu Güney Amerika’daki suç dünyasının en büyük uyuşturucu baronu Pablo Escobar’ın hayatı üçüncü sezon Cali Karteli’nin olaylarını anlatır. İlk sezonunun tüm bölümleri 28 Ağustos 2015’te yayınlanmış olup, 10 bölümden oluşmaktadır. İkinci sezon ise 10 bölüm olarak 2 Eylül 2016 tarihinde yayınlanmış olup, 10 bölümden oluşmaktadır. Üçüncü sezonu ise 1 Eylül 2017 tarihinde yayınlandı. Final sezonu olan dördüncü sezon ise 2018’de yayınlandı.

12- The Office ( 2005-2013)

İMDB:8,8

Oyuncular:

Steve Carrel,Rain Wilson,John Krasinski,Jenna Fisher.

Dizinin konusu:

Dizi, Dunder Mifflin adındaki bir kâğıt şirketinin Scranton şubesinin ofisinde yaşananları konu almaktadır.

11- Black Mirror ( 2011-Devam)

İMDB:8,9

Dizinin konusu:

Modern toplumun ve bu toplum içindeki bireyin sorunlarını, yeni teknolojilerin getirdiklerini ve mevcut dünya düzenindeki siyaset, medya, sanat ilişkilerini yer yer hiciv ile yer yer de bilimkurgu ögelerine başvurarak yorumlamaktadır.Dizinin yapımcısı Charlie brooker dizi hakkında “her bölüm farklı oyuncu kadrosu, farklı mekan ve hatta farklı gerçeklik algısına sahip; fakat hepsi hem günümüzdeki yaşam tarzımız hem de hoyrat isek 10 dakika içerisinde yaşayabileceğimiz şeyler hakkında” demiştir.

10- Fargo (2014-Devam)

İMDB: 8,9

Oyuncular:

Billy Bob Thornton,Allison Tolman,Colin Hanks,Martin Freeman.

Dizinin konusu:

Dizi Bemidji, Minnesota’da geçmektedir. 2006 Ocak ayında Bemidji, Minnesota yolundan geçen dizinin kötü, karanlık ve esrarengiz kiralık katili Lorne Malvo (Billy Bob Thornton), yine iş üzerindeyken yol üzerinde bir geyiğe çarparak kaza yapar. Hastanede karşılaştığı Lester Nygaard (Martin Freeman) ile konuşarak onu kötü yönde etkiler.

Hayatı başarısızlıklarla dolu, sıradan bir insan olan Lester, ailesi ve çevresi tarafından sürekli küçümsenmiş, pısırık bir sigorta satıcısıdır. Malvo‘nun söyledikleri ile etkilenmiş olan Lester eşini bir anlık öfkesi ile öldürür.

9- Death Note (2006-2007)

İMDB:8,9

Dizinin konusu:

Yagami Light, zeki ve derslerinde gayet başarılı bir lise öğrencisidir. Light için bu dünyada en önemli şey adalettir. Haberlere yansıyan cinayetlerden ve insanların yozlaşmasından son derece bıkmıştır.

Bir şinigami olan Ryuk, Şinigami Dünyasında hep aynı şeyleri yapmaktan sıkılmıştır ve eğlenmek için sahip olduğu iki Ölüm Defteri’ nden birini dünyaya atar. Bu defteri Light bulur.

Defteri açtığında ilk olarak kuralları okur. “Bu deftere ismi yazılan kişi ölür.” maddesini görünce bunu bir şaka zanneder. Ama yine de defteri alır. Eve geldiğinde televizyondaki haberlerde bir rehin tutma haberi yayınlanır.

Şüphelinin ismi ve yüzü televizyonda açıklanır. Light, tereddüte düşse de “böyle bir şeyin gerçekleşmesinin imkansız olduğu” düşüncesine inandığı için şüphelinin ismini deftere yazar. 40 saniye sonra televizyondan şüphelinin kalp krizi geçirip öldüğünü öğrenince defterin gerçek olduğunu anlar.

Light, bu defteri kullanarak dünyaya adaleti sağlamak ve Yeni Dünyanın Tanrısı olmak ister. Suçluların sürekli kalp krizi geçirerek ölmesi, insanlara bu ölümlerin tesadüf olmadığını hissettirmiştir.

8- True Detective (2014-Devam)

İMDB:8,9

Oyuncular:

Matthew McConaughey,Woody Harrelson,Michelle Monaghan,Michael Potts,Tory Kittles,Colin Farrell,Rachel McAdams,Taylor Kitsch,Kelly Reilly,Vince Vaughn.

Dizinin konusu:

Louisiana Cinayet Masası’nda görev yapan dedektif Rust Cohle (McConaughey) ve Martin Hart (Harrelson) bir seri katilin peşine düşerler. Beraber çalışan ikilinin, takip derinleştikçe kendi hayatlarının da içinden çıkılmaz bir duruma gelmesi kaçınılmaz olacaktır. 17 yıl boyunca bir seri katili yakalamak için iz süren dedektifler, yıllar sonra davanın tekrar ele alınması ile beraber kendilerini sorgu masasında bulurlar.

7- Full Metal Alchemist:Brotherhood (2009-2012)

İMDB:9,1

Dizinin konusu:

Kardeşler Edward ve Alphonse Elric ülkede Resembool uzak köy anneleri Trisha Elric tarafından yetiştirilir Amestris . Tanınmış ve yetenekli bir simyacı olan babaları Hohenheim, çocukları hala gençken ailesini terk etti ve Trisha’nın bakımında simyaya karşı bir yakınlık göstermeye başladılar.

Bununla birlikte, Trisha kalıcı bir hastalıktan öldüğünde, en iyi arkadaşları Winry Rockbell tarafından bakıldıve büyükannesi Pinako. Çocuklar, Izumi Curtis yönetiminde simya eğitimlerini geliştirmek için dünyayı dolaştılar. Eve döndükten sonra, ikisi annelerini simya ile hayata döndürmeye karar veriyor.

Bununla birlikte, insan transmutasyonu bir tabudur, çünkü düzgün bir şekilde yapmak imkansızdır. Ortaya çıkan başarısız dönüşümde, Al’ın vücudu tamamen yok edilir ve Ed sol bacağını kaybeder. Son bir hendek kardeşini hayatta tutmaya çalışan Ed, Al’ın ruhunu geri getirmek için sağ kolunu feda eder ve yakındaki bir zırh takımına yerleştirir.

6- Sherlock (2010-Devam)

En iyi yabancı diziler den diğeri de

İMDB:9,1

Oyuncular:

Benedict Cumberbatch,Martin Freeman.

Dizinin konusu:

Sherlock Holmes ile John, Sherlock’un Baker Sokağı’ndaki evinde birlikte yaşamaya ve ev arkadaşı olmaya başlarlar. Bu tanışmadan sonra, şehirde birtakım cinayetler olmaya başlar. Polis, bu cinayetlerin peşine düşer. Cinayeti işleyenleri bulmak için şehirde sıkı bir çalışma başlar. Polis, cinayeti işleyenlerin ortaya çıkması için sürdürülen araştırmalar esnasında Sherlock Holmes’ten yardım ister. Sherlock Holmes, polis teşkilatının kendisine yönelttiği bu yardım talebini geri çevirmez. Sherlock Holmes, çok ilginç özelliklere sahiptir. Onun kıvrak zekası, olaylar ve kişiler üzerindeki ayrıntıları normalden çok fazla daha kısa bir süre içerisinde fark edip anlayabilmesini sağlamaktadır.

5- Avatar:Son Hava Bükücü ( 2005-2008)

İMDB:9,2

Seslendirenler:

Noah Ringer,Nicola Peltz,Jackson Rathbone,Dev Patel,Jessica Jade Andres.

Dizinin konusu:

Asya etkileri taşıyan dövüş sanatları ve elementler etrafında dönen “Avatar Aang” ve arkadaşlarının dünyayı acımasız Ateş Kralı’ndan kurtarmak için çıktıkları macerayı anlatmaktadır.

4- Rick and Morty ( 2013-Devam)

en-iyi-yabancı-diziler

İMDB:9,3

Seslendirenler:

Justin Roiland,Chris Parnell,Spencer Grammer,Sarah Chalke.

Dizinin konusu:

Dizi, kendi zamanlarını aile hayatı ve boyutlar arası yolculuk arasında bölüştürmüş alkolik bilim insanı Rick ve onun torunu Morty’nin maceralarını anlatır. Dizide Chris Parnell, Spencer Grammer ve Sarah Chalke’in sesi başroldeki karakterleri seslendirken diğer karakterleri Roiland seslendirir.

3- Game Of Thrones (2011-2019)

en-iyi-yabancı-diziler

En iyi yabancı diziler den diğer

İMDB:9,3

Oyuncular:

Peter Dinklage ,Nikolaj CosterLena Headey,Emilia Clarke ,Kit Harington ,Aidan Gillen ,Iain Glen ,Sophie Turner,Maisie Williams ,Alfie Allen ,Isaac Hempstead  ,Rory McCann ,Jack Gleeson ,Michelle Fairley ,Richard Madden ,Sean Bean,Mark Addy ,Harry Lloyd.

Dizinin konusu:

Yazların onlarca yıl, kışların ise bir ömür sürebildiği bir diyar, içten içe nifakla kaynamaktadır. Köklerini saldıkları topraklar kadar soğuk ve sert olan Starklar’ın kalesi Kıştepesi’nin kuzeyinde, Yedi Krallık’ı koruyan Sur’un ardında tekinsiz güçler toplanmaktadır.

Kuşkulu bir ölümün ardından kralı ve dostu tarafından saltanat makamı olan güneye çağrılan Eddard Stark kendisini Demir Taht’ı arzulayanların baş döndürücü entrikalarının arasında bulur.

Dostuyla düşmanını, gerçekle yalanı ayırt edemez olan Eddard’ın ne kıyısında yürüdüğü uçurumdan, ne de Ejderkrallar’ın soyundan gelen sürgün Targaryen kardeşlerin taştan ejder yumurtaları ve soylu atların sırtında serpilen iktidar düşlerinden haberi vardır.

Kış, Starklar ve yandaşları için olduğu kadar Yedi Krallık için de uğursuz alametlerle gelmektedir. Taht mücadeleleri her zamankinden daha sert geçecektir.

2- Çernobil (2019)

en-iyi-yabancı-diziler

İMDB: 9,4

Oyuncular:

Jared Harris,Stellan Skarsgård,Emily Watson.

Dizinin konusu:

Chernobyl, “tarihin en kötü insan yapımı felaketlerden birinin gerçek hikâyesini dramatize eder ve Avrupa’yı düşünülemez felaketten kurtarmak için kendilerini feda eden cesur erkek ve kadınları anlatır. Mini dizi, 1986 Nisan’ında Sovyet Ukrayna’da meydana gelen nükleer santral felaketinin üzücü sonuçlarına ve felaketin nasıl ve niçin meydana geldiğini açıklamaya, savaşıp yenilen kahramanların hikâyelerine odaklanır.

İlginizi Çekebilir  Korona Virüsü Nedeniyle Bir Çok Filmin Çıkış Tarihi Ertelendi

1- Breaking Bad ( 2008-2013)

en-iyi-yabancı-diziler

En iyi yabancı diziler den bir diğeri

İMDB: 9,5

Oyuncular:

Bryan Cranston,Anna Gunn,Aaron Paul,Dean Norris,Betsy Brandt,RJ Mitte,Bob Odenkirk,Giancarlo Esposito,Jonathan Banks,Laura Fraser,Jesse Plemons,Raymond Cruz.

Dizinin konusu:

50 yaşında, lisede kimya öğretmeni olan Walter White (Bryan Cranston), maddi açıdan ailesinin gereksinimlerini karşılayabilmek için araba yıkamacısında ek iş yapmaktadır ancak bir süre sonra ileri derecede akciğer kanseri olduğunu ve çok kısa bir ömrünün kaldığını öğrenir.

Dizide Walter White ailesine para bırakabilmek için, uyuşturucu yaptığını bir rastlantı sonucu öğrendiği eski öğrencisi Jesse Pinkman (Aaron Paul) ile birlikte metamfetamin işine girer.

Kimya konusunda çok başarılı işlere imza atmış öğretmen ile uyuşturucu piyasasını iyi bilen eski öğrencisi, yüksek kalitede ve saflıkta metamfetamin üreterek uyuşturucu ticaretine başlarlar. “Şimdiye dek, namusum ve şerefim ile dürüst bir insan olarak yaşadım, ancak kanserden başka bir sonuç elde edemedim.” şeklinde düşünen Walter White’ın bundan sonraki geleceği, yaşanan olay örgüsüyle birlikte sadece kendisini ve ailesini değil, beraberinde tanıdığı tanımadığı herkesin geleceğini değiştirecektir.

En iyi yabancı diziler sıralamamız bu kadardı.Umarım size yardımcı olmuşumdur.

Tahsin AKKUŞ {Tahsin}

Merhaba ben Tahsin. Radyo ve Televizyon Programcılığı mezunuyum.Bir kaç medya ajansında staj yaptıktan sonra ve uzun uğraşlar sonunda blog yazmaya karar verdim.Bu blog teknoloji ile ilgili haberler veren bir blog olacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir