Reklam Alanı
Reklam Alanı
İnternet 223 0

Broadcom Dünyanın İlk Wi-Fi 6E Çipini Tanıttı

Broadcom Dünyanın İlk Wi-Fi 6E Çipini Tanıttı..

Hepimiz yeni Wi-Fi 6 (802.11ax) standardına alışıyoruz, ancak yonga üreticileri durmuyor. Broadcom bize ilk Wi-Fi 6 çipini verdi ve şimdi bize BCM4389 adı verilen dünyanın ilk Wi-Fi 6E yongasını veriyor.

Wi-Fi 6, Wi-Fi 5’e göre bir dizi önemli avantaj getiriyor. Daha hızlıdır, ancak ağ tıkanıklığını gidermek, daha fazla müşteri kapasitesi sağlamak ve bağlı cihazların güç tüketimini azaltmak için tasarlanmıştır.

broadcom-dünyanın-ilk-wifi 6e-çipini-tanıttı

Şu anda, Wi-Fi 6, hepimizin kullandığı yönlendiricilerimiz hakkında duymaya alışkın olduğumuz 2.4GHz ve 5GHz bantlarına güveniyor, ancak Broadcom’un Wi-Fi 6E çipi, yakında çalışacak olan 6GHz bandına destek veriyor.

Broadcom, mobil cihazlar için 6E çipinin gecikmeyi yarıya indirirken Wi-Fi hızlarını iki katına çıkarabileceğini iddia ediyor (Wi-Fi 5 ile karşılaştırıldığında). 6E ayrıca daha geniş 160Mhz kanallar ve 2Gbps’ye kadar hızlar sunar; Wi-Fi 6, 80MHz kanallar ve 1Gbps hızlarla sınırlıdır. Gerçek anlamda Broadcom, 6E’yi mobil AR ve VR erişimini iyileştirme veya kilidini açma, ultra yüksek tanımlı video akışı, araç içi eğlence ve farklı cihazlar arasında yüksek hızda tethering olarak görüyor.

Unutmayın, bunların hepsi beş kata kadar daha az pil gücü kullanırken elde edilir.

Broadcom’un BCM4375 Wi-Fi 6 yongasıyla karşılaştırıldığında BCM4389, MIMO radyo ve üç bantlı eşzamanlı radyo ile Bluetooth 5’e erişim getiriyor (4375 çift bant).

Broadcom, bunun artık Wi-Fi parazitine ve ses kesmeye izin vermediğini, üç bantlı radyo ise iki kat daha hızlı Bluetooth eşleşmesi anlamına geldiğini söylüyor.

Broadcom‘da Kablosuz İletişim ve Bağlantı Bölümü pazarlama başkan yardımcısı Vijay Nagarajan, “BCM4389, 6 GHz bandının, çok gigabit kablosuz hızların ve çok düşük gecikmenin temel avantajlarını sunuyor.

Bluetooth kulaklıklarla sorunsuz ses deneyimi, kablosuz aksesuarlarla hızlı eşleştirme, doğru iç mekan konumu, yüksek pil verimliliği ve diğer günlük tüketici deneyimlerini getiren teknolojiyle kablosuz tasarım düşüncesi. “

broadcom-dünyanın-ilk-wifi 6e-çipini-tanıttı

Bu teknoloji için neleri beklemeliyiz?

  • Wi-Fi 6’ya Yükseltmelisiniz?
  • Apple, Broadcom Wi-Fi Chip Patent Davasında 1,1 milyar dolar ödemeli
  • Wi-Fi 6 ne kadar hızlı?

Wi-Fi 6E kesinlikle etkileyici görünüyor, ancak tüketicilerin bundan tam olarak yararlanabilmesi için biraz daha beklememiz gerekiyor.

İlk olarak, akıllı telefon üreticilerinin bu yeni 6E çipini kullanmaya başlaması gerekiyor. Ve ayrıca 2020’nin sonundan önce ABD’de gerçekleşmesi beklenen yeni 6GHz spektrum bandına da ihtiyacımız var.

 

Broadcom Dünyanın İlk Wi-Fi 6E Çipini Tanıttı..

İlginizi Çekebilir  En hızlı internete sahip ülkeler belli oldu!Türkiye dibe vurdu.

Tahsin AKKUŞ {Tahsin}

1olay.com kurucusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir