Futbol dünyada en popüler spor dalıdır.Hem izlemesi hem de oynaması zevkli olduğundan dünyaca futbol en çok sevilen spor halindedir.Fakat dünyada birçok kişi tarafından oynanan çok fazla bilinmeyen sporlarda bulunuyor.

İşte bu spor dallarını sizin için sıraladık.

1.Muggle Quidditch

Harry Potter serisinden aşina olduğumuz quidditch 2005'ten beri oynanıyor. Her takım 3 kovalayıcı, 2 vurucu, 1 arayıcı ve 1 tutucudan oluşuyor. Oyuncular saha içerisinde tek ellerini kullanabiliyor ve diğer elleri daima bacaklarının arasında tuttukları süpürgede olmak zorunda.

Voleybol topu "quaffle" yerine kullanıyor. Yerden 1-2 metre yüksekteki deliklerden geçirerek 10 puan kazanılıyor. "Bludger" yerine ise yakartop kullanılıyor. Son olarak "snitch" içinse sarı kıyafet giymiş gerçek bir insan kullanılıyor. Üzerinde taşıdığı tenis topunu ona zarar vermeden alabilen arayıcı oyunu bitirmiş oluyor. Snitch'i yakalamanın puan karşılığı ise 30.

2.Korfbol

Korfbol; voleybol ve basketbola benzeyen, kadın ve erkeklerin birlikte oynadığı ve özellikle Hollanda, Belçika ve Tayvan'da popüler olan bir takım sporudur. 4 kadın ve 4 erkekten oluşan takımın amacı topu rakip takımın korf adı verilen sepetinden topu geçirip sayı almaktır. Topla koşmanın veya yürümenin yasak olmasının yanında sadece aynı cinsiyetten rakiple temasa girebiliyorsunuz.

3.Ayak Voleybolu - Sepak Takraw

Güney Asya'da 15. yüzyıldan beri oynandığı düşünülmektedir. Üçer kişilik takımlar arasında oynanan maçlarda amaç el hariç baş, ayak, diz, omuz kullanılarak topu rakip alanda yere değdirmektir.

4.Walking Basketball

Sadece Kasım 2013'den beri var olan walking basketball'un amacı özellikle 50 yaş üstü insanların basketbolda oynamasını sağlamak. Kuralları genellikle normal basketbola benzerken en büyük fark oyunun temposunda ortaya çıkıyor.

5. Unicycle (Tek Tekerlekli Bisiklet) Hokeyi

Bu oyunu buz hokeyinden ayıran en temel özellik oyuncuların tek tekerlekli bisiklet üzerinde olmaları ve birbirlerine ofansif müdahalede bulunmalarına izin verilmemesi. Tek tekerlekli bisiklet kullanabildiği sürece oyun her yaştan insana açık. Sadece Fransa'da kayıtlı 50'den fazla takım var.

6.Kabaddi

Hindistan kökenli ve genellikle Asya'da oynanan kabaddi yedişer kişilik iki takımla oynanıyor. Bir taraf hücum rolündeyken savunma yapan takımın alanına girip yakalanmadan olabildiğince fazla kişiye dokunmaya çalışıyor.

7.Bossaball

İspanya'da ortaya çıkan ve 2005'ten sonra yaygınlaşan bossaball voleybol, futbol, jimnastik ve müziğin birleşiminden oluşuyor. İki takım da şişme zemin üzerinde trambolinin bulunduğu bir alanda 21 sayıya ulaşmaya çalışıyor. Topa alanın hangi kısmında ve kaç defa dokunulduğu puanlamayı etkilediği için strateji daha da önemli bir hale geliyor.

8. Bo-Taoshi

Japonların geleneksel oyunu Bo-Taoshi'yi diğer takım oyunlarından ayıran en belirgin özellik takımlardaki kişi sayısı. 75 kişinin savunma 75 kişinin hücum yaptığı ve bir takımın toplam 150 kişiden oluştuğu kitlesel bir oyun. Oyundaki amaç ise rakip takımın koruduğu direği daha önce devirebilmek.

9. Calcio Storico (İtalyanca "tarihi futbol")

Oyun çamur kaplı bir zeminde oynanıyor ve amaç rakip kaleye topu göndermek. İtalya'da kökenleri 16. yüzyıl öncesine dayanan oyun bugün geleneksel olarak devam ettiriliyor. Oyuncular herhangi bir koruyucu ekipman kullanmıyor ve 27'şer oyuncudan oluşan takımlarda yumruk, tekme dahil birçok hareket serbest ve herhangi bir sakatlık durumunda oyuna yeni oyuncu girmesine izin verilmiyor.

10. Bubble Football

Bildiğimiz futbolun reenkarne olmuş hali diyebiliriz. Her takım beş oyuncudan oluşuyor ve kurallar futbola çok benziyor. Oyuncuların başı ve vücutlarının üst kısmı şişirilmiş kocaman balonların içinde kalıyor.

11. Buzkaşi

Oyunun kökeni Cengiz Han dönemi Orta Asya'ya dayanıyor ve diğer atlı sporların atası olduğu düşünülüyor Günümüzde Afganistan'ın bazı bölgelerinde oynanmaya devam ediyor. Buzkaşi için at üzerinde oynanan futbol benzeri bir oyun diyebiliriz aradaki fark ise top yerine başsız keçi kullanılması.


Kaynak:1

Post a Comment

Yorum Kuralları
1-)Konu ile ilgili olmayan yorum yapmayınız
2-)Herhangi bir link paylaşımı yapmayınız
3-)Spam yorumdan uzak durunuz

Daha yeni Daha eski