İnsan genlerini maymunun beynine enjekte eden Alman ve Japon bilim adamları, tedavi edilen maymun fetüsünün beyninin boyutunun neredeyse iki katına çıktığını duyurdu. Etik kaygılar ve öngörülemeyen sonuçlar nedeniyle deneyin fetal aşamayı geçmesine izin verilmedi.

Bilim adamları, 'Maymunlar Cehennemi' filmini anımsatan bir deneyi imzalayarak maymun beynine insan genlerini ekledi. Almanya'daki Max Planck Moleküler Hücre Biyolojisi ve Genetiği Enstitüsü ve Japonya'daki Merkezi Deney Hayvanları Enstitüsü tarafından yürütülen çalışmanın sonuçları Science dergisinde yayınlandı.

Çalışmanın bir parçası olarak, Alman ve Japon araştırmacılar, insan beynindeki kök hücreleri, primat türü olarak bilinen marmoset fetüslerinin beyinlerine yönlendiren ARHGAP1 adlı bir gen enjekte ettiler. Haziran ayında paylaşılan bulgularda, işlem sonrası primat beyinlerinin biliş ve dilden sorumlu neokorteks kısmının gelişip büyüdüğü belirtildi.

Maymun beyinlerinin boyutu neredeyse ikiye katlandı

Araştırmacılar tarafından yayınlanan görüntülere göre, değiştirilmiş maymun beyinleri, hamileliğin yaklaşık 100. gününde neredeyse iki katına çıktı. Sonuçlar hakkında konuşan araştırmanın yazarı Michael Heide şunları söyledi: "Gerçekten sıradan marmoset beyninin neokorteksinin genişlediğini ve beyin yüzeyinin kıvrıldığını gördük."


Araştırmalar sonucunda bilim adamları, neokorteksin beynin en yeni evrimsel kısmı olduğunu söylediler. İnsan beyninin kütlesinin yaklaşık dörtte üçünü oluşturan bu kısım, duyusal algı, motor komutların oluşumu, bilinçli düşünme ve dil gibi insana özgü üst düzey işlevlerin yerine getirilmesiyle ilgilidir.

Deney, maymun fetüslerinin daha büyük, daha gelişmiş ve daha insan benzeri beyinlere sahip olmasına yol açsa da, bilim adamları, etik kaygılar ve "öngörülemeyen sonuçlar" nedeniyle maymun fetüslerini sezaryen ile çıkarmayı seçtiler.

Çalışmanın yazarlarından Wieland Huttner, yaptığı basın açıklamasında, deneyin fetal aşamayı geçmesine ve insan genini taşıyan maymunların doğmasına izin vermenin sorumsuzluk ve etik olmadığını söyledi.

Kaynak:1

Post a Comment

Yorum Kuralları
1-)Konu ile ilgili olmayan yorum yapmayınız
2-)Herhangi bir link paylaşımı yapmayınız
3-)Spam yorumdan uzak durunuz

Daha yeni Daha eski