Endonezya’nın Batı Papua bölgesinde yaşayan Korowailer, antropolog Peter Van Arsdale ile ilk karşılaşmalarının ardından 40 yıl geçmesine rağmen izole yaşamaya devam ediyor. 

Yaklaşık 3 bin yerliden oluşan kabilenin çoğu, hayatı boyunca ‘beyaz bir insan’ (laleo, onların dilinde hayalet / şeytan anlamına geliyor) görmedi. Ayrıca Korowailer kabilesi hâlâ yamyamlığı sürdürüyor. İşte Korowailer kabilesi hakkında detaylı bilgiler…
Korowailer, Endonezya'nın Papua eyaletinde yağmur ormanının derinliklerinde yaşayan ilkel bir kabile.

Hâlâ taş devrinde gibiler. Üzerlerinde giysi yok. Ağaçların tepesinde yaşıyor, yaprak yiyor ve vahşi hayvanları avlayarak besleniyorlar.

Ağaç tepelerinde yaşamalarının sebebi sellerden ve zararlı canlılardan korunmak.

Kille sıvadıkları palmiye yaprakları ve ağaç kabuklarını çatı yapımında kullanıyorlar. Evin inşasında tüm aile üyeleri çalışıyor, taşınma esnasında ise evcil hayvanlar dahil olmak üzere herkes devasa merdiveni tırmanarak yuvaya kavuşuyor

21. yüzyılda hâlâ ilkel kabile var mı diye düşünürken Korowailerin bir ilkel geleneğini daha öğreniyoruz: Hastalık nedeniyle ölmek üzere olan kabile üyeleri, ölümlerinden sorumlu tuttukları bir erkeğin adını fısıldayıp kendilerine yeni ‘kurbanın kim olduğunu söylüyor.

Korowailer yalnızca kötü ruhları yediklerine inanıyor, başka herhangi bir nedenle insan öldürmüyorlar.

1970'lerde Johannes Veldhuizen ve Henk Venema adlı iki Hollandalının başını çektiği bir misyoner grubu, ilk kez Korowai kabilesiyle iletişime geçmişti.

Korowai, bilinen son yamyam kabile olduğuna ilişkin haberlerin çıkmasının ardından da üne kavuşmuştu.


Post a Comment

Yorum Kuralları
1-)Konu ile ilgili olmayan yorum yapmayınız
2-)Herhangi bir link paylaşımı yapmayınız
3-)Spam yorumdan uzak durunuz

Daha yeni Daha eski